Gastrovýlet až ke keltským kořenům

Tento výlet patří mezi ty delší. Bude mít něco kolem 55 km.
Absolvovali jsme ho v této podobě zatím jen jednou. Doporučuji, pokud ho budete absolvovat na kole, počítat skoro s celým dnem.

Jedním z nejdpodstatnějších cílů tohoto výletu (alespoň pro mou Šárku) je návštěva (nejlépe po rezervaci) v restauraci Bistrot de papa, kde vaří pan Decroix.
kuchar_mister
Usměvaný francouz (s Michelinskou hvězdou), kterého už nebavil život v Praze a proto si na náměstí v Počátkách otevřel restauraci, kterou pak následně přemístil do chalupy na kraji Horních Dubének. Prostředí je tam kouzelné a jídlo ještě úžasnější.
https://www.facebook.com/bistrotdepapa
http://bistrotdepapa.cz/
bistrot_exterier

Před cestou do Horních Dubének (nejlépe na oběd) doporučuji v obci Zahrádky navštívit pekařství, kde se můžete posilnit výbornými koláči na celou cestu. Ze Zahrádek doporučuji jet na Domašín. Nelekněte se, když asfaltová cesta v lese skončí. Po nějakých 20 metrech zase začne – jen musíte kolo převést nebo přejet přes kořeny.

Z Domašína vede cesta do Horního Pole. Pak přes Klatovec a Kaliště až do Horních Dubének.
Po (doufám že i pro Vás vynikajícím) obědě v Bistrot de papa můžete v Horních Dubénkách navštívit rodinnou ekofarmu Chadimův mlýn. Tam jsme sice ještě nikdy nebyli, ale nemuselo by to být špatné.

Pak se vydáme k prameni řeky Jihlavy – cestou projedeme po kraji obce Jihlávka a po chvíli odbočíme ze silnice – trasa je značená žlutě – Google tam nenašel cestu, tak jsem to musel zakreslit takto. Pramen Jihlavy (jezírko) je schovanný mezi několika stromy.
jihlava

Když jsme opouštěli pramen Jihlavy, netušili jsme jakou perlu ještě objevíme. Původně jsme se chtěli jen podívat, jak to vypadá v resortu Svatá Kateřina. Od pramene Jihlavy je to do kopce a spíš po louce než po nějaké cestě. Když jsme ale vyjeli na kopec, docela jsme byli překvapeni, že jsme stále v Čechách a ne ve Velké Británii. Na kopci je totiž kamenný kruh druidů – takový menší Stonehenge. Pro ty, co to vnímají, (já mezi ně asi nepatřím) se uvnitř kruhu dá načerpat spousta energie.
stonehenge2

Když tedy načerpáte dostatek energie, nabízí se podívat se po areálu Svaté Kateřiny a navštívit stejnojmennou studánku.

Při cestě zpátky přes město Počátky, železniční zastávku Stojčín, kde je možné získat nějaké tekuté občerstvení, stojí ještě za zmínku hezký malý zámecký park v Popelíně. Z Popelína pak vede cesta přes Českou Olešnou zpět do Strmilova.