Delší okruh Českou Kanadou

Strmilov-Leština-Jalovčí-Suchdol-Lipnice-Český Rudolec-Peníkov-Vlastkovec-Slavonice-Maříž-Trojmezí-Zámek Dobrohoř-Staré Město pod Lanštejnem-Landštejn-Rožňov-Kunžak-Leština-Strmilov (cca 64km)

Jedná se o náš oblíbený okruh, který patří k těm delším – celodenním. Výhodou ale je, že na trase je docela dost míst, kde se dá dobře najíst nebo i jinak občerstvit.


Ze Strmilova vyrážíme směrem na Malý Jeníkov, ale poté co vyjedeme první větší kopec uhneme na polní cestu, po které sjedeme na cestu do Leštiny. V Leštině už jedeme po zelené turistické cestě směrem k Jalovčí. Po zelené stále pokračujeme a až za Suchdolem na kraji lesa zelenou opustíme a jedeme směrem na Lipnici. Kromě pár menších stoupání je cesta do Lipnice pořád z kopce. V Lipnici přejedeme hlavní silnici a projedeme kolem Rybářství po hrázi Mlýnského rybníka. Pak cesta kopíruje Bolíkovský potok. Jen u Markvarce musíme jen cca 300 metrů po frekventovanější silnici. Hned jak to půjde odbočíme na lesní cestu, která vede v blízkosti židovského hřbitova. Hned za hřbitovem zahneme z kopce doprava a zase budeme kopírovat Bolíkovský potok. V místě zámeckého rybníka se Vám naskytne hezký pohled na Zámek Český Rudolec. V Českém Rudolci (záleží kdy jste vyrazili) je dobré místo na oběd. Doporučujeme Penzion a Restaurace Rudolec (www.rudolec.cz) nebo Zájezdní hostinec proti Zámku. Pokud ale budete v Rudolci příliš brzy je možné řešit oběd až ve Slavonicích.

Z Českého Rudolce jedeme po cyklostezce č.1004 přes Peníkov a Vlastkovec až do Slavonic. Je možné to variantně upravit a jet část po Grasselově stezce. Na náměstí ve Slavonicích je docela dobrý výběr restaurací a zatím jsme se všude dobře najedli. Pokud jste si ale dali oběd v Rudolci doporučujeme kavárnu pod věží.

Ze Slavonic jedeme do Maříže – vesničky, která vstala po revoluci z popela. Je zde keramická dílna, kde si můžete dovyrobit vlastní dílka. Ale to asi během cyklovýletu nestihnete. Je tu i restaurace, takže pokud jste ještě nedali oběd, je to také dobré místo.

Z Maříže jedeme při hranici s Rakouskem a na trase je i trojmezí – hranice Čech, Rakouska a Moravy. Uhneme z cyklostezky č.1003 a dostaneme se přes Zámek Dobrohoř (www.zamekdobrohor.cz) do Starého Města pod Landštejnem. Na zámku Dobrohoř, který má od roku 2013 majitele (a který ho dává dohromady), pořádají zajímavé koncerty a kulturní akce. V zámku je i príma kavárna.

Ze Starého Města pod Landštejnem je to na hrad Landštejn skoro pořád do kopce. Z Landštejna pak jedeme po cyklostezce č.1115 až do Rožňova, kde se nachází Bizoní farma. Můžete si zde dát i bizoní hamburgery nebo klobásy – doporučujeme kiosek ve venkovním areálu. Musíte ale dorazit před 18:00. Z Landštejna můžete i alternativně vyzkoušet jinou cestu do Rožňova (např. po červené, zelené nebo modré turistické).

Z Rožnova už to směřujeme směrem zpátky po cyklostezce č.1115. Můžete po ní sjet až do Kunžaku, ale doporučujeme uhnout na č.1119 a pak po červené kolem potoku Pstruha. Je to sice delší, náročnější, ale hezčí cesta. 🙂

Z Kunžaku se do Strmilova vydáme kolem rybníka Komorník přes Leštinu.